Koszyk

JAK PRZYGOTOWAĆ ROWER DO SEZONU?

By 29 marca 2019 PORADY ROWEROWE

Na początek – jeśli nasz rower ROMET MTB 2019 posiada jakieś ślady po naszej ostatniej jeździe to powinniśmy go wyczyścić. Najprościej będzie jeśli mamy dostęp do wody bieżącej – szlaufa lub węża ogrodowego. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody to rower możemy umieścić w wannie lub pod prysznicem. Polewamy cały rower i zostawiamy go na kilkanaście minut aż do zmięknięcia błota a następnie zaczynamy czyszczenie. Czyścić nasz rower możemy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń lub specjalnym płynem czyszczącym – np: Muc Off Fast Action Bike Cleaner (ok. 30zł za litr) . Jeśli wybierzemy drugą opcję to należy spryskać płynem cały rower, odczekać kilka minut i umyć szczotką płukaną w wiadrze z wodą. Po umyciu przecieramy ramę suchą szmatką, tak aby nie pozostały zacieki. Na koniec możemy wypolerować i wypastować nasz pojazd dzięki czemu jego rama będzie się błyszczeć.

Następnym krokiem będzie wyczyszczenie łańcucha – Aby jednak bezsensownie się nie napracować należy sprawdzić czy nasz łańcuch w ogóle nadaje się do czyszczenia. Możemy to zrobić specjalnym przymiarem do określania stopnia wyciągnięcia łańcucha. Alternatywą może być także zwykła linijka lub suwmiarka. W nowym łańcuchu odległość między dwoma sworzniami kolejnych par ogniw wynosi dokładnie 1 cal czyli 2,54 cm. Dopuszczalna graniczna wartość wyciągnięcia łańcucha to 1-2%. Pamiętaj że jeżeli nasz łańcuch jest bardzo wygięty to konieczne może być również wymiana kasety. Twój łańcuch nadaje się jeszcze do wyczyszczenia? Pamiętaj że do mycia łańcucha i kasety używamy tylko benzyny ekstrakcyjnej, specjalnych rozpuszczalników lub ekologicznych rozpuszczalników na bazie owoców cytrusowych (degreasery). Nie wolno używać żadnych rozpuszczalników typu nitro, toluen lub ksylen. O to dwa sposoby na wyczyszczenie łańcucha rowerowego:
1.Kąpiel w rozpuszczalniku. Na początek ściągnij łańcuch z roweru rozpinając go za pomocą imadełka lub korzystając ze specjalnej spinki która może znajdować się na łańcuchu. Do szczelnie zamykanego naczynia wlej rozpuszczalnik, włóż tam łańcuch i energicznie wstrząśnij kilka razy. Jeśli rozpuszczalnik jest bardzo zabrudzony to możemy wyjąć łańcuch, przetrzeć go papierowym ręcznikiem lub szmatką i odłożyć go na kilkanaście minut. Jeśli jest taka potrzeba to możemy powtórzyć czyszczenie jeszcze raz.
2.Czyszczenie łańcucha bez zdejmowania. Wiadomo że najprościej jest wyczyścić łańcuch nie zdejmując go wcale. Może nie jest to najdokładniejsze rozwiązanie ale z pewnością zaoszczędzi nam sporo czasu. Najlepiej jest użyć do tego specjalnej maszynki lecz jeśli takiej nie posiadamy to możemy również użyć szmatki i szczotki(doskonale nadaje się do tego stara szczoteczka do zębów). Zanurz ja w rozpuszczalniku i po kolei wyczyść każdą możliwą część. Pamiętaj że najważniejsze jest to aby wyczyścić wewnętrzne części ogniw a nie zewnętrzne – dlatego musimy dość zgrabnie operować szczotką.

Czyszczenie kasety, mechanizmu korbowego oraz przerzutek – tyle zębatki kasety możemy wyczyścić za pomocą szczotki z długim włosiem. Podobnie postępujemy również z przednimi zębatkami. Jeśli jest to konieczne to możemy wyczyścić również przerzutki. Najlepiej będzie zrobić to szczoteczką z krótkim i długim włosiem, tak, aby dotrzeć do wszystkich elementów. Kółka prowadzące tylnej przerzutki można rozkręcić i wyczyścić osobno ponieważ zbiera się tam dużo brudu.

Smarowanie roweru – Zanim jednak zaczniemy smarowanie musimy się upewnić że nasz ROMET MTB 2019 lub inny rower jest suchy. Sprawa jest prosta – jeśli nie mamy zbyt dużo doświadczenia to zajmijmy się tylko smarowaniem łańcucha i przerzutek. Resztę pozostaw wykwalifikowanemu serwisowi rowerowemu.