Koszyk

JAK SAMEMU ZMIENIĆ DĘTKĘ?

By 30 marca 2019 PORADY ROWEROWE

Wymiana dętki rowerowej to koszt rzędu kilkunastu złotych. W serwisie taka usługa może kosztować nawet 20 złotych. Pamiętajmy jednak że nie zawsze dętkę trzeba zmieniać! Możemy ją załatać. Łatki to koszt kilku złotych. Sprawa jest więc prosta. O wiele lepiej jest wymienić dętkę samemu ponieważ jest taniej, a na dodatek taka umiejętność może przydać się podczas rowerowej wycieczki itp. Pierwsza wymiana dętki może zająć ci nawet 40 minut, ale nie martw się, następnym razem nie powinno zająć ci to więcej niż kwadrans! Na początek jeśli twój rower nie ma kół zdejmowanych od ręki musisz zakupić klucz do zdejmowania koła. Zwykle jest to klucz o numerze 15, ale jeśli go nie masz, niewielki klucz francuski również powinien sobie poradzić. Następnymi niezbędnymi narzędziami będą łyżeczki do zdejmowania i zakładania opony które kupisz w każdym możliwym sklepie rowerowym za grosze. Nie zapomnij również zakupić dętki! W końcu bez niej nie damy rady! Jeśli nie wiesz, jakiej potrzebujesz dętki, oznaczenie znajdziesz na oponie: będą to cyfry w calach lub w milimetrach: np. 26×1,5. Pierwsza cyfra to wielkość Twojego koła, druga to szerokość opony. Podobne oznaczenia mają dętki. Jesteś gotowy? W takim razie do dzieła!

Jak wymienić dętkę?

1.Odepnij linkę od hamulca. Nic nie rozkręcaj, wystarczy że zdejmiesz linkę z jednej strony.
2.Odkręć koło i zdejmij je z roweru. Jeśli jest to tylne koło, kaseta z zębatkami zostanie przy kole, przerzutka i łańcuch przy rowerze.
3.Przy pomocy łyżeczek zdejmij oponę z obręczy koła. Jedną łyżeczkę włóż pod oponę tak aby znalazła się po zewnętrznej stronie obręczy. Kilka centymetrów dalej załóż drugą łyżeczkę. Potem powinno już iść ci łatwo!
4.Wyciągnij starą dętkę, nie wyrzucaj jej! Może da się ją skleić i jeszcze ci posłuży!
5.Po wyjęciu dętki nie zapomnij również sprawdzić czy nic w niej nie utknęło. Może dzięki temu znajdziesz przyczynę swojej gumy.
6.Teraz wymieniamy dętkę – włóż jej wentyl w obręcz koła, przykręć nakrętką i lekko podpompuj. Teraz włóż dętkę do opony.
7.Już prawie wszystko gotowe. Teraz wystarczy oponę z nową dętką założyć na obręcz koła, czyli to samo co w punkcie trzecim, tylko że na odwrót. Posługując się łyżeczkami wkładaj oponę w obręcz koła tak, aby nie przycinać dętki między oponą a obręczą.
8.Na koniec napompuj koło do końca i załóż je z powrotem na rower. Przykręć koło (pokręć nim, aby upewnić się, że leży równo. Zepnij hamulec.

I gotowe! Teraz możesz na nowo cieszyć się jazdą!